Když se řekne dieta, většina z nás si vybaví ty nejméně chutné potraviny, které se jedí jenom proto, že jsou „dietní“ nebo naopak permanentní pocit hladu.
Opak je však pravdou, i tzv. dietní potraviny jsou mnohdy chutnější než jejich tučnější varianty a mnohdy jdou z nich připravit velmi chutné pokrmy. Dieta je většinou velmi úzce spjatá se zdravým životním stylem a vůbec neznamená hladovění.
V žádném případě nesmíme nechat svůj organismus hladovět, protože ten se pak chová jako by byl v pohotovostním režimu a cokoli sníme, se okamžitě uloží do tukových zásob. Držíme-li delší dobu přísnou dietu a pak se „normálně“ najíme, nastává tzv. jojo efekt.
Abychom si dlouhodobě udržovali dobrý metabolismus, musíme začít jíst pravidelně maximálně po třech hodinách a v menších dávkách.
Ne vždy však slouží dieta pouze ke snižování nadváhy, ale mnohdy může mít také zdravotní význam.
Dieta, sloužící ke snížení nadváhy.
Tato dieta se drží například po prodělání žloutenky, mononukleózy a všech onemocnění, která zasahují játra. Jde o velmi přísnou dietu a bývá přísnější do té doby, než se jaterní testy stabilizují, pak lze lehce zvolnit, nicméně stále ještě minimálně po dobu 3 měsíců je nutné dodržovat základní pravidla.
Při této dietě jsou vyloučeny z jídelníčku tučné potraviny, dále potraviny obsahující velké množství konzervantů, dokonce i některé druhy ovoce, kořeněná jídla, těžce stravitelná jídla, uzeniny a v žádném případě se nesmí pít nic, co obsahuje alkohol.
Tuto dietu je nutné držet buď při chronických problémech se žlučníkem, nebo po operaci žlučníku.
Také při této dietě bychom měli vyloučit tučné, hodně kořeněné nebo těžce stravitelné potraviny. Jídla by se měla připravovat zejména dušením nebo vařením.
U bezlepkové diety je potřeba se vyhnout všem potravinám, které obsahují gluten (lepek). Mezi tyto potraviny patří zejména vše, co obsahuje ječmen, žito, pšenici a oves. Můžeme je nahradit například sójou, rýží nebo kukuřicí.